Předsevzetí, dává si je snad každý, ale už málokdo je opravdu dodrží.
První týden jde snadno, jste plní energie a motivace, máte sny a cíle, jak zhubnete či zpevníte postavu. Po pár týdnech se vám nedostává kýžených výsledků a vy to tak vzdáte. Někdo vydrží déle, ale většina předsevzetí zůstane v zapomnění až do následujícího nového roku.
Jak vytrvat a konečně dodržovat předsevzetí po celý rok a získat tak vysněnou postavu? To se dozvíte v dalších bodech níže.
Dávejte si reálné předsevzetí
Pokud si dá žena trpící velkou nadváhou předsevzetí, že do jara zhubne třicet kilogramů a oslní na letní dovolené v plavkách, reálné to moc není. Samozřejmě není to nemožné, ale tolik kilogramů bude stát o něco více času, pokud dotyčná žena chce změnit svůj vztah k jídlu, žít zdravěji a novou a nižší váhu si udržet.
Kromě diet a shození přebytečných kilogramů si můžete také dávat předsevzetí nových rekordů, jak už v běhu, plavání či v posilovně. Opět to nepřehánějte a dávejte si reálné sumy či časy zaběhnutých kilometrů.
Rozplánujte si to
Jedna věc je dát si předsevzetí, ale také je důležitý mít plán. Proto si jednotlivé předsevzetí rozplánujte. Jednotlivé plány ohraničte datem, ať víte, do kdy a co, chcete splnit.
Uveďme si to na příkladě. Dejme tomu, že chcete shodit 12 kilogramů. Udělejte si reálný plán, že každý měsíc v průměru shodíte 2 kilogramy, takže vám celý proces zabere cca půl roku. Važte se a zapisujte si hodnoty, poté můžete každý měsíc zrekapitulovat, jak se vám dařilo. Navíc shodit dva kilogramy už nevypadá tak hrozivě jako dvanáct.
Vytvořte plán
Kromě rozplánování na dílčí úkoly je také důležité vytvořit si plán. Plánem myslím to, co podniknete pro to, abyste své předsevzetí splnili. Opět si to můžeme uvést na příkladě.
Pokud se budeme držet toho, že chcete shodit 12 kilogramů a tedy 2 kilogramy měsíčně, naplánujte si, jak toho dosáhnete. Můžete si udělat plán, že každý týden zařadíte minimálně dvě fyzicky náročné aktivity jako je běh, posilovna či jiný sport. Dále určitě může do takového plánu spadat také to, že každý den nachodíte minimálně 8 000 kroků a vypijete dva litry čisté vody. Také můžete zahrnout to, že omezíte slazené nápoje, kávu začnete pít bez cukru a mléka.
Kromě těchto změn můžete také zvážit odborníka, který vám pomůže sestavit nový jídelníček.
Udržitelný styl
Udržitelnost nového životního stylu je klíčová. Ať už se jedná o nové fyzické aktivity, nové tréninkové plány či nové stravovací návyky. Měly by být takové, aby vás příliš neomezovali a vy si dokázali představit, žít takhle napořád.
Nehledejte proto zkratky a neobracejte se na zázračné diety, které vám slibují úbytek na váze během několik týdnů. Najděte si takovou „dietu“, která vás bude bavit a nebude vás nijak omezovat. Skvělým příkladem je IIFYM, kdy můžete jíst v podstatě vše, co se vám vejde do denního příjmu kalorií. Samozřejmě by mělo být základem zdravé a kvalitní jídlo. Pokud nevíte, o co se jedná, mrkněte na internet a možná vám tento stravovací styl právě pomůže se změnou.
Nemusí se vše týkat jen jídla, proto ať už plánujete cokoli změnit, uvažujte tak, zda to zvládnete celý rok.