Proč dětem číst

Žijeme v moderní době. V době, která nás doslova nutí se někam posouvat, zlepšovat se, vzdělávat se a získávat informace. A to především na internetu. Dokonce už i naše děti se učí hledat informace na internetových stránkách. Je pro ně jednodušší, shlédnout video, než se zaposlouchat do nějakého čteného slova. Přesto existuje mnoho důvodů, proč dětem číst.

Prohloubení vztahu mezi námi a dětmi

Asi každý z nás by si přál, zažít situaci, kdy dítě nám naslouchá, kdy máme plnou jeho pozornost a kdy hltá každé naše slovo. Právě tohle můžeme zažít, když budeme dětem číst. U čtení můžeme projít různé světy, poznat dobro od zla, zasmát se, zasnít se. A to všechno spolu. Všechna ta dobrodružství a nová poznání, můžeme prožívat společně. My a naše dítě. Díky knížce si vytvoříme něco nenahraditelného. Při čtení dětem navodíme bezpečný pocit. A můžeme ho sdílet spolu.

Dítě se při čtení rozvíjí

Když děti poslouchají příběh, rozvíjí se jejich schopnost myšlení. Už od malého věku dítko poznává dobré a špatné a dokáže to rozlišit. Učí se příjímat informace. Při čtení se dítěti zlepšuje slovní zásoba a je pro něj jednodušší se vyjadřovat. Tím získává i zdravé sebevědomí a schopnost být samostatný. Díky čtení dítě dokáže vysvětlit, co si myslí a co potřebuje. Komunikace pro něj není problém. A to je dneska vzácné. Při poslouchání čteného slova neuvěřitelně zapojuje svůj mozek, protože rozvíjí i svou fantazii. Dokáže se vcítit do hrdiny v knížce. Prožívá s ním pocity, radost i smutek. Kniha otevírá dítěti nové okno do světa, ve kterém má žít. U filmu má obraz už daný. Ale u čtení knihy je na něm, co si jak vyobrazí. A to je teprve zážitek a rozvoj emocí a myšlení.

Čtení má pozitivní vliv na psychiku

Každé dítě má rádo režim. Když ho naučíme, že každý den například před spaním je čas na čtení, navodí mu to pocit jistoty. V dnešní hektické a stresující době čtení pomáhá dětem zklidnit se a soustředit se. Dokáží si lépe udržovat pozornost a zdokonalovat svou paměť. To vše se jim pak hodí ve škole.

Kniha je věc, která mnoha lidem dneska leží jen na polici. Nepodceňujme ale její moc. Když vezmeme tu správnou a začteme se do ní spolu s našimi nejmenšími, zažijeme něco nenahraditelného.

Tip: Chcete přečíst dětem něco na dobrou noc? Zkuste Pohádkozem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *